![](https://www.e-prologos.gr/wp-content/uploads/ΦΥΣΣΑΣ-1.jpg)
Μαζικότατη, δυναμική και συγκινητική για όγδοη χρονιά η αντιφασιστική κινητοποίηση στη μνήμη του Παύλου Φύσσα, που σαν σήμερα έπεσε νεκρός από το μαχαίρι του χρυσαυγίτη Ρουπακιά.
![](https://www.e-prologos.gr/wp-content/uploads/Μ-Λ-ΚΚΕ-0.jpg)
Πλήθος κόσμου, όλων των ηλικιών, διαδήλωσε στο Κερατσίνι δυναμικά και με παλμό ενάντια στον φασισμό.
![](https://www.e-prologos.gr/wp-content/uploads/ΦΥΣΣΑΣ-4.jpg)
![](https://www.e-prologos.gr/wp-content/uploads/Μ-Λ-ΚΚΕ-52.jpg)
![](https://www.e-prologos.gr/wp-content/uploads/ΦΥΣΣΑΣ-6-1024x768.jpg)
Η οικογένεια του μουσικού αντιφασίστα και συγγενείς άλλων θυμάτων βίας βρέθηκαν στην κεφαλή της πορείας, η όποια έφτασε στο μπλόκο της Κοκκινιάς. Η Μάγδα Φύσσα άφησε λουλούδια στο ιστορικό σημείο.
![](https://www.e-prologos.gr/wp-content/uploads/Μ-Λ-ΚΚΕ-1-14.jpg)
![](https://www.e-prologos.gr/wp-content/uploads/ΦΥΣΣΑΣ-5-1024x576.jpg)
«Δεν τελειώσαμε με το φασισμό. Βάλαμε μια εγκληματική οργάνωση, τη Χρυσή Αυγή στη φυλακή, αλλά ο φασισμός είναι εκεί έξω και οι ψηφοφόροι επίσης», ενώ προσέθεσε ότι «σήμερα είναι μία πολύ δύσκολη μέρα, όχι μόνο λόγω της επετείου από τη δολοφονία του παιδιού μας , αλλά γιατί κηδέψαμε τον δικό μας άνθρωπο, τον στυλοβάτη μας, τον Ανδρέα Τζέλλη, κορωνίδα των δικηγόρων που πολέμησαν τη Χρυσή Αυγή» δήλωσε νωρίτερα η ίδια.
Στην πορεία συμμετείχε με δικό τους μαζικό μπλοκ το Μ-Λ ΚΚΕ και η νεολαία Πορεία
![](https://www.e-prologos.gr/wp-content/uploads/ΜΑΝΕΣ-ΦΥΣΣΑ-ΚΑΙ-ΚΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ-1008x1024.jpg)
![](https://www.e-prologos.gr/wp-content/uploads/Μ-Λ-ΚΚΕ-3-9.jpg)
![](https://www.e-prologos.gr/wp-content/uploads/ΦΥΣΣΑΣ-3.jpg)
![](https://www.e-prologos.gr/wp-content/uploads/Μ-Λ-ΚΚΕ-4-5.jpg)
![](https://www.e-prologos.gr/wp-content/uploads/Μ-Λ-ΚΚΕ-5-4.jpg)
e-prologos.gr