![](https://www.e-prologos.gr/wp-content/uploads/Μ-Λ-ΚΚΕ-ΓΙΑΝΝΕΝΑ-2-2.jpg)
Μεγαλειώδης η απεργιακή συγκέντρωση και διαδήλωση στα Γιάννενα. Από νωρίς το πρωί οι δυνάμεις του Μ-Λ ΚΚΕ πραγματοποίησαν προσυγκέντρωση στο Εργατικό Κέντρο Ιωαννίνων με άλλες δυνάμεις της εξωκοινοβουλευτικής αριστεράς και από κει πορευτήκαν με πορεία για να συναντήσουν την συγκέντρωση του Εργατικού Κέντρου – ΠΑΜΕ και του νομαρχιακού τμήματος της ΑΔΕΔΥ.
![](https://www.e-prologos.gr/wp-content/uploads/Μ-Λ-ΚΚΕ-ΓΙΑΝΝΕΝΑ-1-9.jpg)
Από ‘κει πορευτήκαν με κοινή διαδήλωση στους κεντρικούς δρόμους της πόλης. Κεντρικό και βασικό σύνθημα ήταν η πάλη ενάντια στο επικείμενο νομοσχέδιο – τερατούργημα Χατζηδάκη για τα εργασιακά που χτυπάει το ωράριο, τα σωματεία την απεργία και γενικά νομοθετεί συνθήκες γαλέρας χτυπώντας θεμελιώδη κατακτημένα εργατικά δικαιώματα αιώνων.
Το Μ-Λ ΚΚΕ συγκρότησε δικό του μπλοκ και μοίρασε πλατιά την πρωτομαγιάτικη προκήρυξη. Θετικό στοιχείο αποτελεί το γεγονός ότι στα Γιάννενα δεν εμφανίστηκαν εκφυλιστικά και διασπαστικά φαινόμενα πολλαπλών διαφορετικών συγκεντρώσεων.
![](https://www.e-prologos.gr/wp-content/uploads/Μ-Λ-ΚΚΕ-ΓΙΑΝΝΕΝΑ-12.jpg)
e-prologos.gr