Και στην Ηγουμενίτσα πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 30/1, συγκέντρωση και στην συνέχεια πορεία ενάντια στην συμφωνία αναβάθμισης-επέκτασης των αμερικανικών βάσεων. Στη συγκέντρωση καλούσαν με αναρτήσεις πανό και ανακοινώσεις τους η ΛΑ-ΑΑΣ και η ΑΝΤΑΡΣΥΑ, ενώ η πορεία έγινε κάτω από ένα κοινό πανό της Πρωτοβουλίας Ενάντια στον Πόλεμο και στον Ιμπεριαλισμό, με αντιϊμπεριαλιστικά-αντιπολεμικά συνθήματα.
Άλλη συγκέντρωση, με πολύ μικρότερη συμμετοχή και χωρίς να έχει υπάρξει προηγούμενα κάποια στοιχειώδης ενημέρωση του λαού, έγινε από το Εργατικό Κέντρο (ΠΑΜΕ).
![https://1.bp.blogspot.com/-guhJYTef1to/XjMh79L7EjI/AAAAAAABLGI/WioPtMuG4nMtWuo-FJzqyIu_-PkpWkb4wCLcBGAsYHQ/s1600/20200130_195605.jpg](https://www.e-prologos.gr/wp-content/uploads/image-103-1024x653.png)
e-prologos.gr